Kobiety często zajmują się zorganizowaniem opieki medycznej dla całej rodziny, ale często zaniedbują własne zdrowie. Wizyta u ginekologa to jeden z najważniejszych obowiązków każdej kobiety.
Ginekologia jest ważną częścią opieki zdrowotnej dla kobiet. Ginekologia skupia się na żeńskim układzie rozrodczym. Ginekolog, któremu kobiety mogą zaufać, nie tylko dba o układ rozrodczy, ale patrzy na szerszy kontekst. Często jest po prostu zaufanym lekarzem, z którym kobieta czuje się swobodnie, rozmawiając również o innych problemach medycznych.
Cytologia i USG miednicy
Dwa z najczęstszych badań, do których dochodzi podczas wizyty u ginekologa, to wymaz cytologiczny i badanie USG miednicy. Wymaz jest wykonywany w celu wykrycia komórek rakowych w szyjce macicy. Badanie USG miednicy wykonuje się w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości.
Cytologia jest niezwykle ważna. Testowanie może oznaczać wykrycie raka we wczesnym stadium i rozpoczęcie ratującego życie leczenia oraz wczesnej interwencji. Eksperci są zgodni, że jednym z najlepszych sposobów walki z rakiem szyjki macicy jest szybkie działanie. Im szybciej rak zostanie zidentyfikowany, tym większe szanse na przeżycie.
Badanie miednicy może zidentyfikować problemy zdrowotne związane ze sromem, chorobami przenoszonymi drogą płciową i innymi problemami zdrowotnymi. Te dwa badania mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego układu rozrodczego.
Jak często powinnaś odwiedzać swojego ginekologa?
To, jak często potrzebujesz opieki, zależy w dużej mierze od dwóch rzeczy: Twojego wieku i stanu zdrowia. Kobiety w wieku od 21 do 29 lat powinny co roku odwiedzać swojego ginekologa w celu regularnego badania, a także między wizytami w przypadku wszelkich pojawiających się problemów. Jeśli staniesz się aktywna seksualnie przed ukończeniem 21 roku życia, powinnaś również co roku odwiedzać swojego ginekologa. Młode kobiety w wieku poniżej 21 lat, które nie są aktywne seksualnie, zazwyczaj co dwa lata odwiedzają ginekologa. Idealny czas na pierwszą wizytę to około 16 roku życia. Jeśli nie jesteś aktywna seksualnie, badanie ginekologiczne zwykle nie jest konieczne. Jeśli jednak masz problemy lub obawy, można przeprowadzić badanie ginekologiczne.
Jak często powinnam chodzić do ginekologa po 30. roku życia?
Jeśli jesteś w dobrym zdrowiu, nie jesteś w ciąży i nie jesteś leczona z powodu choroby, możesz co dwa lata odwiedzać swojego ginekologa po ukończeniu 30. roku życia. Podczas każdej wizyty dojdzie do badania USG i wymazu cytologicznego. Oficjalne zalecenia faktycznie zmniejszyły liczbę wymazów cytologicznych, które kobiety powinny otrzymać, jeśli nie miały historii komórek przedrakowych we wcześniejszych badaniach. Zmiany te zostały wprowadzone w oparciu o nowe zrozumienie rozwoju progresji raka szyjki macicy.
Kiedy zadzwonić do naszej poradni ginekologicznej?
Poza regularnie zaplanowanymi badaniami rocznymi lub co dwa lata należy umówić się na wizytę u ginekologa, jeśli wystąpi którykolwiek z problemów, jak bóle, nieregularne miesiączkowanie i wiele innych.
Jeśli zauważysz zmiany w swojej menstruacji – które mogą obejmować obfite miesiączki, pominięte miesiączki lub plamienie między miesiączkami – umów się na wizytę do naszej poradni. Za każdym razem, gdy odczuwasz dyskomfort lub ból pochwy, umów się na wizytę, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeśli zauważysz zmianę w wydzielinie, może to być oznaką infekcji, dlatego ważne jest, aby umówić się na wizytę u swojego ginekologa.